Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Pozvánka na semináře Inspirace pro váš bytový dům 2022

Přihláška na seminář

On line webinář Inspirace pro váš bytový dům 1 - 14. 06. 2022

On line webinář Inspirace pro váš bytový dům 2 - 15. 06. 2022

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Celostátní odborné setkání vedoucích úřadů měst a obcí v Brně

Primátorka Brna p. VaňkováSdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR (STMOÚ ČR) v letošním roce plně obnovilo svoji činnost, která byla v uplynulých dvou letech díky pandemii koronaviru poměrně výrazně utlumena. Pro vedoucí úřadů měst a obcí se podařilo obnovit prezenční setkávání na úrovních jednotlivých krajů i v celostátní podobě.

Jednou z nejvýznamnějších akcí letošního roku se stala XLIII. členská schůze a podzimní celostátní odborný seminář STMOÚ ČR, které se uskutečnily ve dnech 16. – 18. října 2022 v Brně. Nad konferencí převzali záštitu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková.

Celostátního semináře se zúčastnilo více než tři sta osob, z téměř 160 měst a obcí.

Tematicky byl seminář zaměřen zejména řízení měst a obcí a posilování jejich odolnosti a stability výkonu veřejné správy v době souběhu mnoha aktuálních krizových aspektů – hospodářských dopadů pandemie koronaviru, zvyšování cen energií, materiálů i všech služeb, určitého ohrožení bezpečnosti, ale i například udržení odborníků na úřadech v situaci, kdy ve veřejném sektoru na úrovních obcí a měst klesají reálné platy.

KomiseOdborný blok přednášejících z ministerstva vnitra na úrovni náměstků ministra, Petra Vokáče a Davida Slámy, a několika ředitelů odborů MV se soustředil na úpravy legislativy, týkající se místních samospráv, problematiku kybernetické bezpečnosti, elektronickou komunikaci (například povinnost zřízení a používání datových schránek od 1. ledna 2023 pro všechny právnické osoby, tedy i například bytová družstva nebo společenství vlastníků bytových domů, mají-li založenou organizaci s vlastním IČO, ale i fyzické osoby podnikající). Součástí tohoto bloku bylo i vystoupení zástupkyně Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR k řešení blackoutu a dalších krizových situací na území obce a zajištění připravenosti na ně.

Účastníky konference zaujal i odborný příspěvek zástupce Magistrátu města Brna k praktickému naplňování adaptace města na klimatickou změnu. Příspěvek zahrnoval příklady s praxe k hospodaření s energiemi a možnostem financování jednotlivých opatření – Brno se již v roce 2017 zavázalo snížit množství emisí od roku 2020 do roku 2030 o 40 %. Dle emisní bilance CO2 největší zátěž emisí vytváří zejména areály s nebytovými objekty a objekty nespadajícími pod obecní majetek (zhruba polovinu veškeré zátěže), ale i obytné budovy (zhruba třetinu emisí), paradoxně více než například doprava. Řešení město Brno připravilo jak důsledným nastavením energetického managementu, tak konkrétními opatřeními, jako jsou například projekt teplárenského zdroje na dřevní štěpku, výměny parovodů za horkovody, budováním sítě stanic na dobíjení elektromobilů, plynofikace vozového parku MHD, projekt výměny původního veřejného osvětlení za LED technologie, projekt na vybudování městské bioplynové stanice či dnes tak rozšířené instalace fotovoltaiky na střechách městských budov. Pro občany a vlastníky budov ve městě magistrát nabízí podporu formou různých dotačních programů, například Nachytej dešťovku, Zeleň střechám, Vnitroblok pro ozelenění prostor u domů, Ekovýuka či elektronická šalinkarta.

V sáleCelý jeden konferenční den byl věnován akreditovanému odbornému semináři na téma hospodaření obcí a tvorba rozpočtů měst a obcí v současné ekonomicky nejisté době. Kromě pravidel rozpočtové odpovědnosti a řádného hospodaření obce se uznávaný ekonom a lektor Luděk Tesař zaměřil na problematiku poskytování dotací a návratných finančních výpomocí, rozpočet a střednědobý výhled rozpočtu v praxi či ekonomické zapracování nově zvolených členů zastupitelstev měst a obcí. Mezi nejdůležitější aspekty a „návody“ k jejich řešení bylo zohlednění dopadů krizových aspektů na města a obce: ceny energií, hospodářské dopady pandemie covidu, zvyšování nákladů, snaha o zvýšení platů v ÚSC (motivace pro práci pro města a obce), odměn samosprávám a pokrytí jejich výdajů.

V rámci semináře měli jeho účastníci i možnost navštívit některé významné brněnské pamětihodnosti, jako například hrad Špilberk, vilu Tugendhat, nově zpřístupněné vodojemy na Žlutém kopci či protiatomový kryt pod Špilberkem. V rámci hodnocení kvality semináře udělili jeho účastníci odborné úrovni akce jedničku s malým mínusem, což v systému dle školního známkování znamená prospěch s vyznamenáním. Všechny prezentace z akce jsou zveřejněny na webových stránkách STMOÚ ČR.

Další celostátní seminář čeká vedoucí úřadů na jaře příštího roku v Přerově.

Stručně o STMOÚ ČR:

Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů ČR, z. s., je profesní asociací, sdružující na 450 vedoucích úřadů magistrátů, městských a obecních úřadů, úřadů městských částí a obvodů. Má celostátní působnost a je jediným takovým sdružením v naší republice. Hlavním cílem činnosti sdružení je prosazování profesních zájmů a spolupráce na rozvoji veřejných služeb a správy v ČR – podílí se na připomínkování legislativy, přispívá ke vzdělávání úředníků a rozvoji profesionality činnosti úřadů, spolupracuje s ústředními orgány i dalšími institucemi, vše za účelem zvyšování kvality veřejné správy a služeb. Je členem Svazu měst a obcí ČR, Unie zaměstnavatelských svazů ČR a rovněž celosvětové asociace komunálních manažerů the International City/County Management Association (ICMA). www.tajemnici.cz

Autor:

Ivo Bělonohý, jednatel STMOÚ ČR

kontakt: tel. 606 882 187, e-mail: ivo.belonohy@tajemnici.cz; info@tajemnici.cz