Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Pozvánka na semináře Inspirace pro váš bytový dům 2022

Přihláška na seminář

On line webinář Inspirace pro váš bytový dům 1 - 14. 06. 2022

On line webinář Inspirace pro váš bytový dům 2 - 15. 06. 2022

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Digitalizace bytového domu – luxus nebo nutnost?

S příchodem Směrnice o energetické účinnosti (EED) v roce 2018 nikdo netušil, co nastane v době její aplikace. Cílem byla udržitelnost. Nikdo v tehdy netušil energetickou krizi, která si vynutí změny energetických strategií.

Digitalizovany dumNáklady na bydlení jsou v rodinných rozpočtech klíčové a energie hrají zásadní roli (především vytápění a teplá voda). Určující je jednotková cena tepelné energie (dále jen TE) (Kč/GJ), tepelně-technický stav budovy a způsob užívání. Moderně revitalizované domy dosahují měrné spotřeby 0,25-0,35 GJ/m2 a rok, což při ceně za GJ ve výši cca 700 Kč/GJ odpovídá měrnému nákladu 175-245  Kč/m2 a rok. Pro byt 50 m2 je pak roční náklad na vytápění 9 – 12 tis. Kč za rok. Energetické nároky na vytápění se postupem let snížily (revitalizačními kroky), ale energetická náročnost přípravy teplé vody často překračuje požadované ukazatele (vyhl. č. 194/2007 Sb.), tedy hodnotu 0,30 – 0,35 GJ/m3. Při ceně vodného a stočného cca 110 Kč/m3 je jednotková cena teplé vody 320 – 355 Kč/m3. V praxi se setkáváme spíše  s měrným ukazatelem spotřeby 0,40 – 0,50, což cenové odpovídá 390 – 460 Kč/m3.

„Vyúčtování roku 2021 se odehrálo ve shora uvedených intencích. Politické a ekonomické události letošního jara odsunuly tyto cenové relace do minulosti. Ač dnes nemůžeme predikovat vývoj cen energetických komodit a tím cenu TE pro další období, nezmýlíme se, budeme-li uvažovat koeficient zvýšení 2,5 -3,0 (a možná i to je optimistické), přičemž TE z uhelných zdrojů bude cenově příznivější, než cena ze zdrojů ryze plynových; nejvýhodnější vždy bude cena odpadního tepla z velkých energetických jednotek, což je ale výsada pouze několika šťastných lokalit. Vzroste-li cena za GJ 2,5 - 3 násobně, přinese to pro výše zmíněný modelový byt 50 m2 roční náklad na vytápění v intervalu 22 – 37 tis. Kč, a to v závislosti na typu zdroje TE. I teplá voda bude nákladnější; uvažujme rozmezí 975 – 1380 Kč/m3. Je poctivé dodat, že samo snížení spotřeby teplé vody v domě povede k jejímu prodražení, neb vzroste energetický požadavek na krytí cirkulačních ztrát,“ vysvětluje Ing. Jiří Zerzaň, stratég společnosti Techem.

Náklady na energie budou zjevně v popředí našeho zájmu a je namístě sledovat a střežit jejich spotřebu. Požadavek průběžného monitorování spotřeby (nejen) TE v našem bytovém domě a v našem bytě je zcela namístě. Novela EED ukládá vlastníku nemovitosti (resp. dodavateli každého druhu energie) povinnost poskytovat informace o vývoji spotřeby energie až na úroveň jednotlivých bytů. Zjednodušeně řečeno – to, co se doposud dělo 1x ročně, se nyní bude konat každý měsíc.

„Tato zásadní změna nemůže fungovat na stávajícím modelu ručních odečtů (byť rádiových) a následném (opět ručním) zpracování dat. Velikost změny požadavků musí reflektovat velikost procesních změn. Tedy digitalizace objektu v plném smyslu slova. To, co nedávno bylo luxusem, je s nastávajícím cenovým vývojem energií nezbytným nástrojem, aby každý vlastník (či nájemník) bytu mohl mít svou spotřebu plně pod kontrolou. To eliminuje nemilá překvapení na konci roku v podobě disproporcí ve spotřebách (TV i SV). V Techemu se digitalizaci objektů věnujeme dlouhodobě. Spotřební data sbíráme automaticky, máme potřebné HW a SW vybavení, abychom mohli zákazníkům poskytovat monitoring spotřeb ale také monitoring přístrojů. Rádi Vám poradíme, jak při digitalizaci nemovitostí postupovat a navrhneme řešení na míru,“ doplňuje Ing. Jiří Zerzaň.

Rozhovor s Ing. Jiřím Zerzaněm
Redakce