Obsah

Praktické rady pro SVJ a BD

Pozvánka na semináře Inspirace pro váš bytový dům 2022

Přihláška na seminář

On line webinář Inspirace pro váš bytový dům 1 - 14. 06. 2022

On line webinář Inspirace pro váš bytový dům 2 - 15. 06. 2022

Jak na ZOOM Meeting

Komunikujeme on line na Internetu.

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Využití fotovoltaické elektrárny v bytových domech

FVE strecha

Jak na to?

Sloučením odběrných míst v bytovém domě do jednoho odběrného místa (JOM). Už tímto krokem dosahujeme zásadní úspory na distribuční složku plateb za elektřinu. Současný stav, kdy každý byt v domě má svůj elektroměr, platí poplatky za jištění a další distribuční poplatky, nahradíme jediným fakturačním elektroměrem a z původních elektroměrů vzniknou elektroměry podružné a slouží k spravedlivému rozúčtování elektřiny v domě. Výhodou tedy je, že platby za jistič a další pevné sazby jsou účtovány pouze jednou a skládají se na ně nepatrnou částí jednotliví uživatelé bytů.

Jednotné odběrné místo (JOM) je tedy uspořádáním elektrických komponent pro optimalizaci úhrad za dodanou elektrickou energii v budovách s více měřenými místy. Podstatou je sloučení plateb z jističů individuálních bytů do jednoho hlavního odběrného místa s cílem optimalizace jistící charakteristiky celého domu. Jednotlivé byty se chovají vůči dodavateli jako maloodběratel a sloučením odběrných míst vzniká situace, že celý dům získá výhodnější velkoodběratelský tarif.

JOM lze navíc rozšířit i o regulátor napětí, který kompenzuje výkyvy v síti a přepětí, poškozující elektrospotřebiče. Toto řešení zvýší úsporu na elektrické energii na maximální hranici až 60 %.

Jak je to s instalací fotovoltaiky na bytový dům?

U rodinných domů je situace mnohem snazší. Instaluje se několik panelů, klient dostane dotaci od státu a vyrábí si na střeše elektřinu pro svoji spotřebu. U bytových domů je to trošku jinak. Předpisy požární bezpečnosti umožňují připojení fotovoltaické elektrárny do jednoho jediného elektroměru, aby bylo možné elektrárnu odpojit v případě požáru. Pokud v domě neexistuje JOM, neexistuje ani možnost, jak by bytový dům mohl elektřinu ze střechy spotřebovávat. Teoreticky by mohl elektrárnu napojit na společné prostory (výtahy a světla), ale zde je odběr obvykle tak malý, že by fotovoltaická elektrárna neměla význam. Instalací JOM do bytového domu vzniká jedinečná možnost umístit na střechu bytového domu vlastní fotovoltaickou elektrárnu a velkou část spotřeby elektřiny domácností si vyrábět zdarma nezávisle na vnějších dodavatelích a situaci na trhu s energiemi.

Před a po

 Jak velkou fotovoltaickou elektrárnu zvolit?

Řada společností na trhu se řídí heslem podle hesla „co plocha střechy snese“. To není vždy fér ke spotřebitelům a může snížit celkovou rentabilitu projektu. Je třeba pamatovat na nesoulad mezi výrobou a grafem spotřeby domácností. Elektrárna vyrábí nejvíce přes den, kdy většina obyvatel je mimo domov a večer naopak spotřeba roste. Naše společnost koncipuje celkový instalovaný výkon primárně tak, aby byla nadvýroba minimální. Při výpočtu kapacity fotovoltaické elektrárny bereme v úvahu kontinuální spotřebu bytového domu a přihlížíme k možnostem uložení vyrobené elektřiny do baterií. Navrhovaný celkový instalovaný výkon pak zpravidla činí 30–50 % z celkové spotřeby domu.

Dotace

Přesto, že současné ceny elektrické energie již dávají instalaci fotovoltaické elektrárny samy o sobě ekonomický smysl, je vlastní výroba elektřiny podporována z dotačních titulů, zejména pak z programu NZÚ (Nová zelená úsporám), z níž je možné získat až 50 % nákladů zpět. Uvedená dotace se vztahuje jak na instalaci fotovoltaické elektrárny, tak i na bateriová úložiště, zřízení JOM a připojení bytových jednotek na odběr elektřiny z fotovoltaické elektrárny, tak i na ohřev TUV.

Příklady

Kdo jsme my?

Jsme primárně projektantsko-inženýrská firma, člen holdingu BIDLI, která je na základě technické odbornosti schopná vybrat nejvhodnější technické řešení, zpracovat veškerou administrativu (včetně projektů, stavebního řízení a žádostí o dotace) a současně zákazníkům zpracovat ekonomickou analýzu, včetně návrhů různých variant financování.

Za společnost BIDLI technologie pro Bytové domy, s. r. o.

Mgr. Libor Předešlý

libor.predesly@bidli.cz

Tel: 777 946 559